Ja pasuritë e Avokates së Popullit, Ministres së Shtetit për Sipërmarrjen dhe Ministrja e Drejtësisë

Në portalin Spending Data Albania, rubrika ‘Para dhe Pushtet’ janë shtuar deklarime fillestare dhe vjetore për tre zyrtare të larta të emëruara në vitin 2017. Konkretisht për Erinda Ballanca, e cila është zgjedhur Avokate e Popullit, Sonila Qato, Ministre e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Etilda Gjonaj, Ministre e Drejtësisë. Erinda Ballanca bën deklarim pasuror pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit, Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit…

Shkollat publike do t’i jepen me koncesion privatit

Shkollat publike do i jepen me koncesion privatit, nis tenderi i parë 19 miliardë e 940 milion lekë Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit Sportit dhe Rinisëshpall tender për dhënie në koncesion të 5 shkollave, njësi administrative 9 dhe 11. Tenderi është njoftuar i hapur në datën 3 nëntor 2017 dhe përfundon pranimi i dokumentacionit dhe ofertës në datën 27 dhjetor. Njësitë administrative…

ZBULIMI/Bashkia e Tiranës me një “bankë sekrete”

Bashkia e Tiranës është pjesëmarrëse në një kompani financiare në Tiranë në shumë 25% të kuotave duke shënuar kështu edhe një sektor tjetër vec atij të tregut, ndërtimit dhe përpunimit të plehrave ku Bashkia e Tiranës është përfshirë në biznese private.  Bëhet fjalë për kompaninë Portali CRIMSON FINANCE FUND ALBANIA, fakt i bërë publik nga Open data Albania.   Crimos është një shoqëri me përgjegjësi…

“Magjia” e firmës së byzylykëve – Super të ardhura pa të punësuar

Të tjerë elementë të dyshimtë dalin në dritë nga hetimi i Shqiptarja.com mbi kompaninë Soft & Solution. Kompania në fjalë, krejt e panjohur për publikun e gjerë deri në shpërthimin e skandalit të byzylykëve të mbikëqyrjes në fushën penale në muajin gusht, pas një hetimi të Shqiptarja.com, rezultoi e lidhur ngushtë me Ermal Beqirin, drejtor IT i ZRRP-së (tashmë i shkarkuar). Hetimet e mëtejshme zbuluan…

Pasuria e kryebashkiakëve,nga Qazim Sejdini tek Xhelal Mziu

Ata quhen ndryshe ‘pashallarët vendorë’, jo vetëm për mandatet e përsëritura në krye të bashkive më të rëndësishme, por edhe shkak të pasurive të luajtshme dhe të paluajtshme që posedojnë. Duke iu referuar Open Data, rubrikës ‘Para dhe Pushtet’, Shqiptarja.com publikon pasuritë për vitin 2016, të disa prej kryebashkiakëve që drejtojnë njësitë më të mëdha vendore. Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini, për vitin…

Asfiksimi në Shupenzë/ Firma mori 720 milionë lekë për rikonstruksionin e kaldajës

Mëngjesin e së premtes, rreth 60 të adoleshentë, nxënës në gjimnazit e Shupenzës të Bulqizës, u asfiksuan nga një rrjedhje e gazit të kaldajës që shërbente për ngrohje. Në orët që pasuan situata u përkeqësua, pasi njëri nga nxënësit e asfiksuar u transportua me urgjencë drejt kryeqytetit për mjekim të specializuar, pasi gjendja e tij u bë kritike. Ditën e djeshme, Aranita Brahaj, pjesë e…

Shqiptarët një popull i varfër, por udhëhiqen nga të pasurit

Open Data Albania ka zbardhur deklarimin e pasurisë të kryebashkiakëve që drejtojnë Bashkitë e Shqipërisë, disa prej tyre kanë pasuri që tejkalon shifrën 1 milion euro. Në vend të parë renditet kryetari socialist i bashkisë së Pukës. Përpara se të zgjidhej në krye të bashkisë së Pukës, Gjon Gjonaj ka deklaruar një pasuri prej gati 6 milionë euro. Gjonaj zotëron disa apartamente, magazina, por edhe…

Kryebashkiakët, ja kush është më i pasuri me 5.5 milionë euro (emri)

Pasuritë e tij të paluajtshme kanë një vlerë mbi 5.5 milionë euro. Kryetari socialist i Bashkisë së Pukës, Gjon Gjonaj, rezulton një ndër kryebashkiakët më të pasur në Shqipëri. Pasuria e tij nuk ka lidhje me funksionin publik, por buron nga veprimtari të mëparshme në fushën e biznesit. Në deklaratën fillestare të pasurisë, duke iu referuar të dhënave të përditësuara nga Open Data, kryetari i…

Pasuritë e tij të paluajtshme kanë një vlerë mbi 5.5 milionë euro. Kryetari socialist i Bashkisë së Pukës, Gjon Gjonaj, rezulton një ndër kryebashkiakët më të pasur në Shqipëri. Pasuria e tij nuk ka lidhje me funksionin publik, por buron nga veprimtari të mëparshme në fushën e biznesit. Në deklaratën fillestare të pasurisë, duke iu referuar të dhënave të përditësuara nga Open Data, kryetari i…

Zbulohet pasuria, kush është kryebashkiaku më i pasur në Shqipëri

Kryetari socialist i Bashkisë së Pukës, Gjon Gjonaj, rezulton një ndër kryebashkiakët më të pasur në Shqipëri. Pasuria e tij nuk ka lidhje me funksionin publik, por buron nga veprimtari të mëparshme në fushën e biznesit. Në deklaratën fillestare të pasurisë, duke iu referuar të dhënave të përditësuara nga Open Data, kryetari i Bashkisë së Pukës, Gjon Gjonaj, deklaron se është pronar i gjysmës së…

Deklarimet e pasurisë për 15 gjyqtarë të Gjykatës së Lartë e Kushtetuese janë zbardhur nga “Gazeta Shqiptare”. Sipas formularit të vetëdeklarimit, marrë nga “Open Data”, gjyqtari më i pasur në asete është Guxim Zenelaj me të ardhura vjetore 566 mijë lekë në vit dhe pasuri në vlerë rreth 83 milionë lekë. Pas tij vjen Mirela Fana me të ardhura vjetore familjare 12.3 milionë në vit,…

Denoncimi/ Veliaj dhe shokët e tij, 150 milionë lekë për gazetaren e “Top Kanalit”!

Aktivisti i Shoqërisë Civile, një herësh avokat me profesion, Altin Goxhaj, ka sulmuar kryetarin e Bashkisë së Tiranës, pas situatës së krijuar nga reshjet e vazhdueshme dhe përmbytjet. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, goxhaj shprehet se “Meqë jemi te buxheti i emergjencave civile dhe si i vjedh Lali Leku lekët tona ja psh se si me gazetaren e Top Channel e cila…

E dini kush janë gratë e politikanëve shqiptarë më të pasura?

Renditja e deputetëve sipas të ardhurave më të larta të personave të familjes, kryesisht bashkëshortë apo bashkëjetues e kryeson njeri prej deputeteve te PS-se.  Behet fjale per familjen e deputetit Anastas Angjeli, ku baskeshortja e tij Greta, ka siguruar gjatë 2016 të ardhura vetëm nga punësimi pranë AAEF (Albanian American Enterprise Fund) në vlerën njëqind e tridhjetë e katër mijë e shtatëqind e nëntëdhjetë e…

Para dhe pushtet, ja pasuritë e ministrave të qeverisë “Rama 2”

Tashmë që edhe qeveria e re është shpallur, vëmendja është drejtuar nga pasuritë e ministrave të rinj dhe atyre të rikonfirmuar. Ka qenë portali Open Data i cili ka bërë pasqyrimin e pasurive të deklaruara të të gjithë ministrave të kabinetit “Rama 2”, me përjashtim të zëvendëskryeministres Mesi, e cila deri më tani nuk ka mbajtur post publik, ndaj nuk ka deklaruar të ardhurat. Më…

Pasuri dhe pushtet: Kryebashkiakët me fabrika, pallate dhe makina luksoze

Kryetarët e disa prej 61 bashkive, sfidojnë edhe njerëzit e politikës dhe gjyqësorit, sa i përket posedimit të pasurive të paluajtshme. Kryetari i Bashkisë së Bulqizës, Melaim Damzi, rezulton pronarë me 88 % i një fabrike për prodhimin e ujit me gaz, me sipërfaqe 275 m2 + truall me sipërfaqe 1500 m2. Damzi ka në pronësi edhe dy apartamente. Kryetari i Bashkisë së Vorës, Fiqiri…