Gjyqtari gjysmëmilion euro! Artan Zeneli, të ardhura 4 herë më të larta se paga

Vettingu nuk i ka çelur ende seancat publike ndaj anëtarëve të Gjykatës së Larte. Të dhënat e Open Data Albania tregojnë se mesatarisht çdo anëtar i Gjykatës së Lartë ka raportuar të ardhura vjetore katër herë më të larta se paga si gjyqtar, ndërsa pasuria neto e tyre llogaritet të jetë 8.4 milionë dollarë. Ajo që dihet është se trupat e KPK po kryejnë hetim…

Para e pushtet, lekët e vëna nga anëtarët e Gjykatës së Lartë

Open Data Albania ka renditur Gjyqtarët  e Gjykatës së Lartë sipas vlerave për të ardhura të deklaruara për vitin 2015. Gjyqtarët në Republikën e Shqipërisë janë subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik të pasurive dhe konfliktit të interesit. Ata duhet të dorëzojnë në fillim viti një Deklaratë ku bëhen të ditura të ardhura, shtesa apo pakësim të pasurisë për dymbëdhjetë muaj të vitit të fundit. …

I varfri i Gjykatës së Apelit/ Valbon Çekrezi në mjerim drejt Vettingut

Reforma në drejtësi ka hyrë në një fazë të re zbatimi. Vettingu veçse ka dhënë rezultatet e para të pastrimit të drejtësisë. Gjyqtarët dhe prokurorët, që  u janë bindur politikës dhe që u kanë shërbyer grupeve dhe klaneve mafioze, pritet të jenë jashtë dyerve të institucionit të drejtësisë. Kjo është pritshmëria e opinionit publik, i cili është i lodhur nga instalimi i njerëzve të paaftë,…

I varfëri i Gjykatës së Apelit, Valbon Çekrezi i “zhytur” në kredi drejt Vettingut

Reforma në drejtësi ka hyrë në një fazë të re zbatimi. Vettingu veçse ka dhënë rezultatet e para të pastrimit të drejtësisë. Gjyqtarët dhe prokurorët, që u janë bindur politikës dhe që u kanë shërbyer grupeve dhe klaneve mafioze, pritet të jenë jashtë dyerve të institucionit të drejtësisë. Kjo është pritshmëria e opinionit publik, i cili është i lodhur nga instalimi i njerëzve të paaftë,…

“Pabukës”, por jeta që bën nxjerr “blof” çunin e Fahriut. Zbardhen faktet si mashtron me pasurinë

Profili “politik” i çunit të Fahriut është i mangët, pa përfshirë deklarimin e pasurisë së tij. I katapultuari i Lulzim Bashës, Klevis Balliu, ka braktisur luksin vetëm në formularin e deklarimit të pasurisë. Në realitet ai shijon luksin duke filluar që nga makinat e shtrenjta dhe deri tek udhëtimet e çmendura dhe të kushtueshme jashtë vendit. Por, çuni i Fahriut, makinat, udhëtimet apo dhuratat nuk…

Veliaj Pays Albtelekom, Albtelekom Pays His Brother

Yet, the Tirana mayor’s true motto seems to be “those who steal and abuse power also want to have fun.” Erion Veliaj has begun organizing several concerts in Tirana to celebrate the three-year anniversary of coming to power as mayor of Tirana. In these three years, his municipality has paid millions of euros for concerts and entertainment with little public interest, while Veliaj swears that…

Bashkia Tiranë paguan me tendera të dyshimtë Albtelekom, Albtelecom paguan vëllain e Veliajt

Por motoja e vërtetë e kryebashkiakut duket se është “ata që abuzojne dhe vjedhin shumë, duan edhe të argëtohen.” Veliaj ka nisur prej disa ditësh organizimin e një sërë koncertesh në Tiranë, për të festuar 3 vjetorin e ardhjes në krye të Bashkisë Tiranë. Bashkia e tij ka paguar këto tre vjet miliona euro për koncerte dhe argëtime pa asnjë interes publik, ndërkohë që Veliaj…

Investigim/ Veliaj paguan me tendera të dyshimtë Albtelecom, Albtelecom paguan vëllain e Veliajt

“Ëndrra jonë është që të vazhdojmë edhe këtë vit siç kemi bërë këto 3 vjet me shumë punë, por dhe me shumë qejf. Ata që punojnë shumë, duan edhe të argëtohen.” Por motoja e vërtetë e kryebashkiakut duket se është “ata që abuzojne dhe vjedhin shumë, duan edhe të argëtohen.” Veliaj ka nisur prej disa ditësh organizimin e një sërë koncertesh në Tiranë, për të…

Maskarada me tenderat

Ajo që po ndodh me tenderat është një maskaradë. Paratë e taksapaguesve po vidhen hapur dhe ditën për diell dhe askush nuk reagon. Prokuroria e kapur nga Rama ka nisur gjueti shtrigash ndaj protestuesve, por kurrsesi nuk mund të hetojë aferat e Ramës dhe të ortakëve të tij me të cilët ndan paratë që u vjedh shqiptarëve përmes taksave. Kompania e pastrimit e Beliajt bën…

Ministri I Ramës I Zhytur Në Luks, Zbulohet Pasuria

Emri i ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri është më i lakuari në media nga ministrat e Qeverisë “Rama 2”. Ndaj Gjiknurit janë drejtuar akuza nga spektri politik në lidhje me afera të dyshimta korruptive, ku në lojë kanë qenë shuma marramendëse parash. Kujtojmë se Gjiknuri është një nga ministrat e akuzuar për mega aferën e ÇEZ. Sipas Kontrollit të Lartë të Shtetit, shtetit…

Zbulohet pasuria e gjyqtarit të Krimeve të Rënda/ Vettingu i “pret duart” Gurali Brahimllarit?

Reforma në Drejtësi synon të sjellë spastrimin nga gjyqtarët e prokurorët e korruptuar në radhët e sistemit që është i ngritur për të bërë drejtësi. Gjithashtu me ndërmarrjen e kësaj reforme pritet të ndryshojë imazhi i Gjykatave dhe Prokurorive.  Dhe sigurisht që imazhi ndryshon me largimin e të korruptuave nga këto institucione. Këtë radhë në filtrin e CNA.al, sa i përket deklarimit të pasurisë,  do…

As nuk e imagjinoni dot pasurinë e Grida Dumës, mbi 160 mijë euro i kushtojnë vetëm…

Sekretarja e marrëdhënieve me publikun në Partinë Demokratike, Grida Duma, është një nga deputet më të pasura të opozitës. Lidhur me pasurine ajo pati dhe nje debat ne distance me ish-Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Ndërsa në emisionin “Opinion”,  ku ishte e ftuar edhe deputetja Duma po  flitej për kodimin dhe ç’kodimin e deklaratave të Saimir Tahirit, ky i fundit, ka ndërhyrë me anë të…

Kryegjyqtari me pallat/ Filtrohet pasuria e Hysni Demirajt që dhunoi shoferin

Bëmat dhe skandalet e njerëzve të drejtësisë i kanë mbyllur Shqipërisë dyert e Evropës. Duke qenë të korruptuar vetë deri në palcë, u ka munguar guximi për arrestimin e të inkriminuarve të politikës. Që qytetarët shqiptarë të depërtojnë në Evropë, paraprakisht duhet që të korruptuarit e gjykatave dhe prokurorive të largohen nga institucionet që i kanë keqpërdorur. Madje-madje përveç konfiskimit të pasurisë korrupsionit, një numër…

Zbardhet pasuria e gjyqtares së Zaganit/ Dhurata, për Flora Hajredinajn

Një pjesë e gjyqtarëve dhe prokurorëve  s’kanë para as për të ngrënë. Për këtë arsye ata marrin borxhe apo ua dhurojnë , motrat, vellëzërit, kunetërit e mbarë fisi. Sigurisht që kjo nuk është e vërtetë. Por, ky fenomen është kthyer në legjendë urbane në Shqipëri, duke patur parasysh se çfarë ata kanë deklaruar pranë ILDKPKI-së. Madje qytetarët me nota humori, pasi lexojnë në media për…

Avokatja miliardere e Lulzim Bashës/ Zbulohet pasuria e Erinda Ballancës

Erinda Ballanca u zgjodh Avokat i Popullit me  datë 22 maj 2017 me një mandat 5-vjeçar, sipas vendimit të Kuvendit nr. 70/2017. Ballanca, në rrethin politik por edhe më gjërë, lakohet si avokatja e kreut të PD –së, Lulzim Basha. Dhe jo rastësisht, por për shkak të përfshirjes së saj në rastet që kanë të bëjnë me familjen e Bashës. Në janar të vitit 2018…