Kokëdhima: Kompania ime, të 27 kontratat i pata me Berishën, asnjë me Ramën

Deputeti socialist Koço Kokëdhima i ka bërë të qartë ish-Kryeministrit Berisha se kompania e tij “Abissnet sh.a.” ka pasur kontrata me 27 institucione shtetërore të qeverisura nga Sali Berisha, dhe që nga momenti kur ai është bërë deputet i PS-së, nuk ka marrë asnjë kontratë nga qeveria e drejtuar nga Rama. Për më tepër, kjo kompani ka qënë në pronësinë e tij edhe 8 muaj…

Interneti/ Berisha: Kompania e Koço Kokëdhimës furnizon 176 institucione në shkelje të Kushtetutës

Ish-kryeministri Sali Berisha publikoi një listë me institucionet zyrtare që sipas tij furnizohen me internet nga ‘Abissnet’, kompania e deputetit socialist Koço Kokëdhima. Sipas Berishës, ‘Abissnet’ iu jep internet 176 institucioneve, ndërsa e quan këtë shkelje flagrante të Kushtetutës  “Të dashur miq, dokumenta autentike të botuara në mediat e shkruara dhe ato sociale (më poshtë linku ku mund të gjeni të gjitha kontratat) faktojne se, në…

Pastrimi parave, në vitin 2013-të 189 transferta të dyshimta

Viti 2013 për financat shqiptare ka shënuar plot 189 raste ta transfertave jashtë vendit të dyshuara si pastrim parash. Ky fakt publikohet nga një raport i “Open Data”, një kopje të së cilës e ka siguruar dhe A1report. Në raport thuhet se gjatë këtij viti 2013, 34% e rasteve të dyshimta për pastrim paraje kanë të bëjnë me transfertat jashtë vendit. Në sitën e raportit për…