Citizens-channel.com/ 870 ditë pas shembjes, çelet tenderi për Teatrin e ri Kombëtar

Bashkia Tiranë ka shpallur sot tenderin për ndërtimin e godinës së Teatrit Kombëtar.  Kjo është faza e parë e cila ka një vlerë të fondit limit prej 1 miliardë e 854 milionë lekë pa TVSH. Data e fundit për dorëzimin e dokumentave është më 3 nëntor 2022, ku kompania fituese do të ketë një kontratë për 27 muaj.  Projekti për ndërtimin e Godinës së Teatrit…

Syri.net/ Media e madhe gjermane: Shqipëria ka probleme të thella me korrupsionin,drejtësinë dhe lirinë e shtypit

“Ne kemi bërë përparim të jashtëzakonshëm në fushën e sundimit të ligjit dhe në luftën kundër korrupsionit,” tha Christiane Hohmann, ambasadorja e delegacionit të BE-së në Shqipëri. Ajo na mirëpret në zyrën e saj me një pamje panoramike të kryeqytetit për një intervistë. “Por puna jonë është larg përfundimit, ka ende një detyrë gjigante përpara”. Në fakt, korrupsioni është një plagë në Shqipëri, e cila…

Citizens-channel.com/ “Para shtesë për Piramidën”, procedura bëhet pa garë

Bashkia e Tiranës ka hapur hapur një tender për shtesë kontrate për “Rijetësimin e Piramidës së Tiranës”. Rreth 228 milion lekë iu shtuan tenderit prej 1.4 miliard lekësh për “Rijetësimin e Piramidës”, të cilin e fituan kompanitë “Fusha shpk” dhe “Edil-al-it shpk” në një procedurë të shoqëruar me ankesa. Ky tender shfaqet me dy “flamuj të kuq”, pasi ka pasur mungesë konkurrence dhe ka qenë procedurë me…

Dosja.al/ Die Welt: Shqipëria ka probleme me korrupsionin, drejtësinë e lirinë e shtypit! Rama ka lidhje me mafian

Marrëdhënia e Tiranës me BE-në është e ngushtë. Prej vitesh, vendi, i cili u çlirua nga komunizmi në vitin 1991 dhe iu përkushtua vlerave perëndimore dhe demokratike, është përpjekur të shkojë në të njëjtën linjë me Brukselin në politikën e jashtme. Në luftën e Ukrainës, Tirana mbështeti pa kushte sanksionet e BE-së kundër Rusisë. Në ndryshim nga vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, Tirana po…

Telegraf.al/ Media e madhe gjermane: Shqipëria ka probleme të thella me korrupsionin,drejtësinë dhe lirinë e shtypit

Në luftën e Ukrainës, Tirana mbështeti pa kushte sanksionet e BE-së kundër Rusisë. Në ndryshim nga vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, Tirana po përmbahet edhe ndaj investimeve nga Kina, me të cilat Pekini kërkon të forcojë ndikimin e tij në rajon. Vitet e fundit, një reformë në drejtësi dhe futja e të ashtuquajturës Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit- SPAK si prokurori speciale e pavarur,…

Gazetashqiptare.al/ Media e njohur gjermane ‘fshikullon’ qeverisjen e Ramës: Probleme me korrupsionin, drejtësinë, lirinë e shtypit dhe ende gati për BE-në?

Korrupsioni është një plagë në Shqipëri që është shumë e vështirë për t’u shëruar.  Vendi renditet i 110-ti nga 180 në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit të Transparency International.Aranita Brahaj, drejtuese e Institutit Shqiptar të Shkencës/Open Data Albania (AIS), e di se sa serioz është problemi. “Korrupsioni është një problem i jashtëzakonshëm në Shqipëri”, thotë eksperti i analizës së të dhënave me fokus transparencën, kontrollin…

Dosja.al/ Salillari merr 2.2 milionë euro pa garë nga KESH! Open Data e rendit me “flamur të kuq”

TIRANË– 2.2 milion euro është shuma që taksapaguesit shqiptarë do t’i paguajnë kompanisë Salillari për të lidhur dy anijet që do të prodhojnë energji në Vlorë me rrjetin e brendshëm të Shqipërisë.  Në tenderin e hapur nga KESH ka marrë pjesë vetëm një kompani, firma “Salillari është fituesja e tenderit. Fondi prej 2.2 milion eurosh është parashikuar të realizohet brenda 100 ditëve, ndërsa tenderi konstatohet pa garë.…

Shekulli.com.al/ Gazeta gjermane: Shqipëria, probleme me korrupsionin, drejtësinë dhe lirinë e shtypit

Korrupsioni është një plagë në Shqipëri, e cila është shumë e vështirë për t’u shëruar. Vendi renditet i 110-ti nga 180 në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit të ‘Transparency International’. Aranita Brahaj, drejtuese e Institutit Shqiptar të Shkencës/Open Data Albania, e di se sa serioz është problemi. “Korrupsioni është një problem i jashtëzakonshëm në Shqipëri” – thotë ekspertja e analizës së të dhënave me fokus…

Botasot.al/ Media gjermane “Die Welt”: Shqipëria probleme me korrupsionin dhe drejtësinë, skandalet e qeverisë po shumohen

Vitet e fundit, një reformë në drejtësi dhe futja e të ashtuquajturës Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit – SPAK si prokurori speciale e pavarur, ka çuar përpara përpjekjet në luftën kundër krimit të organizuar dhe trafikut të drogës. “Ne kemi bërë përparim të jashtëzakonshëm në fushën e sundimit të ligjit dhe në luftën kundër korrupsionit” – tha Christiane Hohmann, ambasadorja e delegacionit të BE-së në Shqipëri.…

Gijotina.com/ Rakip Suli i jep tenderin pa garë mikut të Veliajt, 700 milionë lekë për rrugicat në Babrru

Në këtë garë kanë paraqitur oferta 4 kompani, por Suli i ka skuafikuar me argumentin se nuk kanë paraqitur kopje njësuese me dokumentet origjinale. Duke lënë kështu në garë vetëm kompaninë Bami shpk, në pronësi të  Besnik Bamit. Kështu, Suli ka shkelur ligjin duke cenuar konkurrencën në këtë tender dhe është shënuar me “Red Flag” nga monitoruesi Open Data. Në dokumente vërehet se Bami shpk…

Gijotina.com/ Pasi “vranë mizat” bashkë/ Lali Eri i jep 300 milionë lekë Albert Metanit, t’i blejë ilaçe për kafshët

Brenda pak ditësh kryebashkiaku i Tiranës, Eron Veliaj, ka mbyllur tre tenderë në shkelje të ligjit. Veliaj ose siç Lali Eri pothuajse çdo tender e zhvillon në shkelje të ligjit, në fovor të klientëve të pushtetit. Tenderi i fundit kap vlerat e 300 milionë lekëve dhe është afera e radhës mes bashkisë dhe biznesmenit Albert Metani. Bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-32719-06-13-2022, i…

393 Donator Fushata Zgjedhore 2021, PS me shume donacione, LSI tejkalon PD, Lista e Donatorëve për çdo parti

Open Data Albania po zbardh shumat dhe emrat e Donatorëve Elektoral në Zgjedhjet e Prill 2021. Donatorët e Fushatave zgjedhore janë subjekte private shoqëri, persona juridik apo fizik që dhurojnë fonde, mallra apo shërbime për subjektet elektorale kandidat apo parti. Donacionet janë të detyrueshme për tu regjistruar sipas formës ligjore. Dhurimet në natyrë mallra apo shërbime të ofruara pa kundërshpërblim konsiderohen inkind – në natyrë dhe vlera…