Rtsh.al/ Brahaj: 700 kompani që operojë në vend, të regjistruara në parajsa fiskale

Në Shqipëri Shoqëria Civile ka ngritur shqetësimin, se një numër i madh kompanish që operojnë në vend janë regjistruar në Parajsa Fiskale. Sipas të dhënave 701 kompani që operojnë në Shqipëri në sektorë të ndryshëm janë regjistruar në Parajsa Fiskale. 33 prej tyre përfitojnë para dhe benefite nga paratë publike!  Të dhënat u publikuan nga një studim i realizuar nga Open Data Albania, e cila…

Gijotina.com/ Llatja i xhiron 580 mln lekë biznesmenit të akuzuar për vjedhje

Kryetari i Bashkisë Elbasan, Gledjan Llatja po iu sulet fondeve të bashkisë në prag të mbarimit të mandatit. Qyteti i Elbasanit është një vend që ka klimë të ashpër në dimër, shirat janë të shumtë dhe shpesh herë rrugët përmbytën. Të pakën në 6 vitet e fundit atje nuk ishte vënë dorë në kanalet kulluese, edhe pse çdo vit nga shtatori në mars shumë rrugë…

Gazetajone.com/ Erion Veliaj tender 700 MILIONË LEKË me flamur të kuq oligakëve Ilir, Erjon, Artur Caushaj

Mbi 714 Milionë Lekë pa TVSH është vlera e një tenderi të fundit të Bashkisë Tiranë dhënë kompanisë L.T.E Construction për rregullimin e rrugëve të Shkozës me pronar Ilir, Erjon dhe Artur Caushaj . Fitues i kësaj procedure tenderimi publik është shpallur kompania e në fjalë, ndërkohë që tenderi është shënuar me Flamur të Kuq për Mungesë Konkurrence pasi janë skualifikuar nga gara 15 kompani të tjera.…

Balkansnews.net/ Manastirliu i “bën qokën” Petrit Vasilit para zgjedhjeve, i jep tender 2 mld lekë kompanisë së tij

Kompania MEGAPHARMA e Petrit Vasilit, i cili ia ka kaluar me letra djalit të dajës (Rasim Hamzarajt) e ky i fundit gruas së tij Monika Hamzarajt, ka fituar një tender 2 miliardë lekë nga QSUT. Kompania “Megapharma” është e njohur në rrjetin e Shëndetësisë pasi ka marrë një mori tenderash në kundërshtim me ligjin. Konkretisht i fundit me vlerë mbi 2 miliard lekë është përfituar…

Gijotina.com/ Albana Fico në gjurmët e Jotit, i fal Luan Leklit 19 milionë lekë

Drejtoresha e QSUT-së, Albana Fico, po ndjek gjurmët e paraardhësit të saj Enkelejd Joti, i cili tashmë drejton televizionin shtetëror RTSH. Ajo ka nënshkruar një tender në shkelje të ligjit të prokurimeve më datë 24 janar 2023. Bëhet fjalë për tenderin me objekt “blerje Antineoplastike dhe immunomodulatore, 2-cladribine 10 gr”. Konkretisht Fico po kërkon të blejë ilaçe për nevojat e QSUT-së. Ashtu siç bënte Joti, ilaçet vazhdojnë…

Gijotina.com/ Veliaj i fal 1.6 mld lekë Mehdi Lalës, për të riparuar 4 rrugica

Mehdi Lala i Shpresa.al i është futur më kokë fondeve të bashkive. Rruga e tij për të përfituar sa më shumë para bëhet më e lehtë kur bashkëpunon me Erion Veliajn, pasi edhe ky i fundit përfiton pjesën e tij. Aferat e mëdha bëhen me prokurimet publike. Rasti më i fundit është tenderi me objekt “Rehabilitimi i rrugëve të Bllokut që kufizohet nga rrugët “Fabrika e Qelqit”,…

Gijotina.com/ Subashi, pazare nafte me Renato Salin – I akuzuari për krime merr pa garë tenderin 900 mln lekë

Kryetari i Bashkisë Fier, Armando Subashi, vazhdon pazaret me persona të botës së krimit. 900 milionë lekë  nga fondet e bashkisë, do shkojnë në duart e biznesmenit të njohur Renato Sali. Bëhet fjalë për dy tenderë, të dy të mbyllur me datë  1 shkurt. Njëri nga prokurimet ka si objekt “Blerje gazoil deri në 10 ppm” dhe vlera e fondit limit është 870 milionë lekë.…

27.al/ Çmendet Edison Memolla i Rrogozhinës, 1 mln lekë për 1 metër asfalt

Memolla ka mbyllur me datë 30 janar tenderin me objekt “Sistemim Asfaltim Rruga Sharrdushk (Pjec)- Kryevidh”. Për këtë tender, ai ka vënë në dispozicion fondin me vlerë mbi 130 milionë lekë. Ndërkaq, në dokument tregohet se rruga që do të ndërtohet ka sipërfaqe  1400 metra”. Logjikisht, nga një përllogaritje e thjeshtë rezulton se Memolla ka në planë të shpenzojë 1 milionë lekë për çdo 1 metër…

Gijotina.com/ Asfalt për zgjedhjet/ Gledjan Llatja i jep Asllan Hastoçit 145 mln lekë pa garë

Para zgjedhjeve vendore, kreu i Bashkisë Elbasan, Gledjan Llatja, nuk përmbahet duke shpërdoruar buxhetin në tenderë me shkelje. Latja po bashkëpunon me biznesmenë që njihen si aktorë të aferave të prokurimeve. Këtë herë ka nënshkruar kontratën me biznesmenin Asllan Hastoçi. Bëhet fjalë për tenderin me objekt rikonstruktimin e rrugëve “Azmi Stringa” dhe “10 Korriku”. Ky asfalt elektoral do të kushtojë 145 milionë lekë. Gara është…

Gazeta-shqip.com/ Koncesioni me fitim 564 përqind! Rrugët Lekaj-Fier dhe Thumanë-Kashar, miniera floriri dhuratë

Koncesionet e rrugëve janë një nga format më të sigurta të biznesit në republikën e Shqipërisë, ku koncesionari mjafton të gjejë fondet fillestare për investim dhe më pas siguron një kthim prej 564% apo 5 herë më shumë se investimi tregojnë shifrat e analizuara nga Open Data Albania. Për rrugën Milot – Fier u hap garë ndërkombëtare për tre segmente, ndërsa është shpallur fituesi për…

27.al/ Firma që pengoi Censusin/ Veliaj i jep 800 mln për klor dhe laptopë

Bashkia Tiranë kërkon të pastrohet me tenderë të pistë. Kryetari Erion Veliaj ka mbyllur ditët e fundit dy tenderë, të cilët kapin vlerë 80 milionë lekë (të reja) dhe janë në kundërshtim me ligjin. Bëhet fjalë për tenderin me objekt “Blerje Hipoklorit Natriumi 13-15%, i cili është firmosur më 13 janar. 78 milionë lekë do të shpenzojë Veliaj për të blerë klor për Ujësjellës- Kanalizime Tiranë. Institucioni…

Priza.al/ Kompanitë e Allajbeut “ngrohtë” nëpër offshoret hollandeze, aksionerja Tërshana fiton tendera me gara fiktive

Në 17 tetor 2015 Ministria e Shëndetësisë shpall fituesin e koncesionarit të Hemodializës, një nga kontratat PPP më të dështuara në vend, e firmosur asokohe nga Ministri Ilir Beqja, i cili sot është nën hetim nga SPAK për aferat e koncesioneve. Fituesi i kontratës koncesionare ishte kompania “DiaVita” shpk, e cila u themelua nga përfaqësuesja e “EVITA” shpk Elona Saraci dhe pronari i “Spitali Amerikan”…

Gazetari.al/ Kompanitë e Allajbeut “ngrohtë” nëpër offshoret hollandeze, aksionerja Tërshana fiton tendera me gara fiktive

“Të gjitha rrugët” të çojnë tek skemat offshore të Hollandës dhe Maltës. Ilda Tërshana, aksionere e kompanisë “MSE” ka përfituar tendera me garë fiktive nga Ministria e Shëndetësisë. Në këtë investigim të kryer nga “Illyridium Media Group” do të investigohet kush fshihet pas skemave offshore, si po kryhet pastrimi i parave duke vjelë para nga buxheti i shtetit nëpërmjet tenderave publikë. Dhe si përfshihen punonjësit…

Reporter.al/ Përfituesit e mëdhenj të programit të Rindërtimit

Kompani të lidhura me zyrtarë të Partisë Socialiste dhe një grusht biznesesh të njohura për fitimin e koncesioneve apo licensave gjenden mes fituesve më të mëdhenj të tenderave të rindërtimit, ndërkohë që punimet po zvarriten përtej afateve të parashikuara. Është ora 12:00 e një dite marsi me diell dhe Evelina Zguro përfiton nga pushimi i drekës për t’i hedhur një sy gropës ku sapo ka…

ACQJ.al/ Bashkitë para zgjedhjeve, po shpallin tendera për shërbime dhe restaurime

Pastrim, tubacion, ndriçim, mobilim zyrash, rindërtim i godinave kulturore deri tek projektet rrugore. Ky është objekti thelbësor i qëllimit të tenderave të shpallur nga shumë bashki jo shumë larg nga zgjedhjet vendore që do të mbahen në vitin 2023. Ngutja për të hapur portofolin, vjen në një kohë kur qeveria nuk ka nxjerrë asnjë akt për të rregulluar “fushatën” e prokurimeve gjatë periudhës parazgjedhore. Në…