Masa e përfitimit nga leja e lindjes pas datës 1 janar 2015

Open Data Albania ka përllogaritur masën e përfitimit nga leje lindje sipas ligjit të ri Nr.104, datë 31.07.2014, i cili hyn në fuqi dhe ka efekte zbatimi pas datës 1 janar 2015. Sipas këtij ligji, nuk janë ndryshuar kriteret e përfitimit të lejelindjes duke parashikuar si kusht përfitimi, detyrimin për të pasur 12 muaj periudhë sigurimi për çdo rast leje lindje. Ndryshim pakësues ka pësuar…

Paratë për tekstet, përfitojnë 9 rrethe

Vlera e subvencionuar që nga fillimi i shkollës deri në datën 23 nëntor është rreth 37 milionë lekë Rimbursimi i teksteve shkollore ka qenë dhe mbetet një proces i dështuar. Edhe pse këtë vit u premtua se për shkak të ‘biografisë’ së keqe që ka sistemi i ngritur për rimbursimin e librave do të zhdukej përfundimisht, historia u përsërit sërish. Kështu, kur kanë kaluar rreth…

Tarifa të detyrueshme për tu paguar për studime në Universitet Publike, viti akademik 2014 – 2015

Open Data Albania ka hulumtuar mbi tarifat e studimit për ciklin e parë dhe të dytë të studimeve me kohë të plotë për vitin akademik 2014 – 2015. Në shqyrtim janë marrë tarifat për studimet në Universitetin e Tiranës, Universitetin Politeknik të Tiranës dhe Universitetin Mjekësor. Tarifat për ciklin e parë të studimeve (bachelor) me kohë të plotë i përkasin studentëve që regjistrohen në vitin…

Shoqëri Aksionere në vite. Fluksi i themelimeve apo shndërrimit në SHA 1993 – 2014

Open Data Albania ka kryer një hulumtim lidhur me Numrin e Shoqëritë Aksionare aktive që janë themeluar ose janë shndërruar të tilla nga viti 1993 deri në qershor 2014. Treguesit bazohen në të dhëna të databazës së Qendrës Kombëtare të Regjistrimeve QKR. Në këto dy dekada nën analizë, rezulton se 751 shoqëri aksionere ose 88.6% e totalit të SHA aktive, janë themeluar të tilla nga…

Investimet e Huaja Direkte në Shqipëri Sipas Shtetit të Origjinës 2013

Open Data Albania ka përditësuar Investimet e Huaja Direkte sipas shtetit te origjines me vitet 2010-2013. Investimet e huaja direkte janë një burim shumë i rëndësishëm i flukseve të kapitalit dhe zhvillimit të ekonomisë. Ato përfshijnë investimet e individëve dhe institucioneve të huaja në ekonominë vendase, nëse investimi e bën investitorin pronar të më shumë se 10% të kapitalit të një ndërmarrje. Gjatë vitit 2013…

Investimet e Huaja Direkte në Shqipëri sipas sektorëve ekonomik 2007-2013

Open Data Albania ka përditësuar të dhëna lidhur me Investimet e Huaja Direkte IHD, sipas sektorëve të ekonomisë me vitet 2010-2013. Investimet e huaja direkte janë një burim shumë i rëndësishëm i flukseve të kapitalit dhe zhvillimit të një ekonomie. Pjesën më të madhe të IHD-ve në Republikën e Shqipërisë në vitin 2013 e përbënin sektori i Transporteve, magazinimit dhe komunikacionit , i ndjekur nga…

Kategori të viktimave nga aksidentet rrugore dhe tregues të kontrollit teknik 2009-2013

Open Data Albania ka kryer një hulumtim lidhur me viktimat e aksidenteve rrugore duke evidentuar viktima fëmijë deri në moshën 15 vjeç sikurse viktima drejtues, pasagjer apo këmbësor.   Statistikat tregojnë se numri i aksidenteve gjatë të cilëve kanë humbur jetën fëmijë të moshës nën pesëmbëdhjetë vjeç qëndron në nivelet 20 deri 30 aksidente çdo vit. Viti me numrin më të lartë është viti 2010 ku…

PD u rikthehet sulmeve per kompanine e vellait te Erjon Veliajt. Reagon ministri

Duma: Kompania EAG përlan milionat e shtetit. Veliaj, Dumës: Ke pasion të pafrenueshëm Partia Demokratike u është rikthyer sërish akuzave të saj për abuzimet me paratë e shqiptarëve, të cilat, sipas saj, po shkojnë në xhepat e kompanisë që menaxhohet nga vëllai i ministrit të Mirëqenies Social, Erjon Veliaj. Koordinatorja në PD, Grida Duma, në një deklaratë për mediat, denoncoi ato që ajo i quajti…

Akuzat e PD, Veliaj: Janë shpifje apel organeve përkatëse të hetojnë

 PD:I kanë ndryshuar emrin Kompanisë Gogel e EAG, kompani të ndryshme   Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj ka reaguar ndaj akuzave të bëra nga koordinatorja e Partisë Demokratike, Grida Duma. Veliaj shprehet se prej javësh jam vendosur në shenjestër të akuzave sistematike të Partisë Demokratike në lidhje me organizime si ai i vizitës së Papës  e të tjera ku as une e as MMSR nuk…

PD akuza Veliajt, por në QKR: Gogel e EAG, kompani të ndryshme

Partia Demokratike vijoi këtë të dielë sulmet ndaj ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë Erjon Veliaj duke e akuzuar se vëllai i tij ka përfituar shuma të mëdha përmes fondeve te agjencive shtetërore. Koordinatorja për marrëdhëniet me mediat në PD, Grida Duma nga selia blu u shpreh se kompania e vëllait të ministrit ka ndryshuar emër nga Gogel ne EAG Communication dhe përmes kësaj, ka…

Duma: EAG e Veliajt merr para nga çdo zyrë e shtetit? Ministri: Të hetohen shpifjet!

Partia Demokratike publikon fakte të reja, që sipas saj, tregojnë se si kompania e vëllait të Ministrit të Mirëqenies dhe bashkëpunëtorëve të ngushtë të Ramës ka marrë para nga çdo zyrë e shtetit. Ministri e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë Erjon Veliaj ka reaguar ndaj deklaratave të PD.  Sipas Veliaj, jo vetëm që dikasteri që ai drejton nuk është marrë me organizime mbi ardhjen e Papa…

PD: Kompania e Veliajt, para nga qeveria. Reagon ministri

Opozita akuzon Ministrin e Mirëqënies Sociale, Erion Veliaj se përmes një kompanie të regjistruar në emër të vëllait të tij, ka marrë nga buxheti i shtetit dhjetra miliona lekë.  Veç tenderit për dekorimin e qytetit të Tiranës me rastin e  vizitës së Papës, sipas Partisë Demokratike janë edhe shumë tendera të tjerë, përmes të cilëve kjo firmë ka marrë para nga buxheti i shtetit. “Kemi…

Duma : Veliaj përfitues i jashtëligjshëm! Veliaj : Këto janë shpifje!

Duma dhe Veliaj, mund të përplasen edhe për Bashkinë e Tiranës. Ministri socialist i mirëqënies sociale dhe rinisë Erion Velia, një nga bashkëpunëtorët më të afërt të kryeministrit Edi Rama, vazhdon të mbetet nga më të sulmuarit për opozitën e djathtë. Pas akuza për drejtimin e fondeve shtetërore për çështje private, siç ishte rasti i cermonisë së martesës së tij në objekte muzeale, apo përfitim…

Skandali/Kompania e Erjon Velisë ka marrë nga zyrat e shtetit 520 milionë lekë në fare pak muaj

Opozita ka publikuar të tjera fakte që tregojnë se kompania e EAG Communication, pas të cilës qëndron Ministri Erion Veliaj, ka përfituar miliona lekë tendera nga agjenci e institucione shtetërore. Sipas saj, kompania EAG Communication është majmur me abuzime dhe me përfitime nga taksat e shqiptarëve, pasi çdo zyrë shteti i jep para Ministrit të Mirëqenies Sociale dhe bashkëpunëtorëve të ngushtë të Kryeministrit Partia Demokratike…

PD, Duma: Kompania e Veliajt merr para nga çdo zyrë e shtetit

Koordinatorja për mediat në Partinë Demokratike, Grida Duma, publikoi fakte të reja që sipas saj, tregojnë për “dhjetra e qindra milionë lekë të marra nga kompania e vëllait të Ministrit të Mirëqënies dhe bashkëpunëtorëve të ngushtë të Kryeministrit Rama”. Në një deklaratë për mediat në selinë e PD-së, Duma tha se Kompania EAG, është ushqyer në mënyrë sistematike nga çdo institucion shtetëror. Sipas saj, skandali…