Koeficienti i kriminalitetit në Republikën e Shqipërisë 2004-2021

Open Data Albania po hulumton të dhëna mbi koeficientin e kriminalitetit në vend. Ky indikator tregon shkallën e konsumimit të veprave penale (krimeve ose kundërvajtjeve), duke e vendosur këtë të dhënë përballë numrit të personave, duke dhënë një pasqyrë të  saktë për shpërndarjen e krimit në vend. Si rregull ai shpreh numrin e krimeve për 100 000 banorë. Në harkun kohor të tetëmbëdhjetë viteve 2004-2021…

Shpenzime Buxhetore Mbrojtja Ushtarake 2023, Shqipëria dhe vende Europiane

Plan Buxheti për Vitin 2023 karakterizohet nga një rritje e lartë e Buxhetimit për Funksionin Mbrojtje, krahasuar me vitin e mëparshëm. Rritja shënon 35% më shumë shpenzime për funksionin Mbrojtje në 2023 krahasuar me 2022.  Ky funksion përfshin dy programe kryesore: Forcat e Luftimit dhe Mbështetja e Luftimit, ku bëjnë pjesë Forcat Tokësore, Detare dhe Ajrore. Mbrojtja është përgjegjësi funksionale e Ministrisë së Mbrojtjes dhe…

Rtsh.al/ Brahaj: 700 kompani që operojë në vend, të regjistruara në parajsa fiskale

Radio Televizioni Publik publikoi në datë 02.02.2023 një artikull me temë “Brahaj: 700 kompani që operojë në vend, të regjistruara në parajsa fiskale” Në Shqipëri Shoqëria Civile ka ngritur shqetësimin, se një numër i madh kompanish që operojnë në vend janë regjistruar në Parajsa Fiskale. Sipas të dhënave 701 kompani që operojnë në Shqipëri në sektorë të ndryshëm janë regjistruar në Parajsa Fiskale. 33 prej…

Gijotina.com/ Kryebashkiaku Llatja i xhiron 580 mln lekë biznesmenit të akuzuar për vjedhje

Portali Gijotina publikoi në datë 06.02.2023 një artikull me temë “Llatja i xhiron 580 mln lekë biznesmenit të akuzuar për vjedhje” Kryetari i Bashkisë Elbasan, Gledjan Llatja po iu sulet fondeve të bashkisë në prag të mbarimit të mandatit. Qyteti i Elbasanit është një vend që ka klimë të ashpër në dimër, shirat janë të shumtë dhe shpesh herë rrugët përmbytën. Të pakën në 6…

Balkansnews.net/ Manastirliu i “bën qokën” Petrit Vasilit para zgjedhjeve, i jep tender 2 mld lekë kompanisë së tij

Portali BalkansNews publikoi në datë 01.02.2023 një artikull me temë “Manastirliu i “bën qokën” Petrit Vasilit para zgjedhjeve, i jep tender 2 mld lekë kompanisë së tij” Kompania MEGAPHARMA e Petrit Vasilit, i cili ia ka kaluar me letra djalit të dajës (Rasim Hamzarajt) e ky i fundit gruas së tij Monika Hamzarajt, ka fituar një tender 2 miliardë lekë nga QSUT. Kompania “Megapharma” është…

Gijotina.com/ Albana Fico në gjurmët e Jotit, i fal Luan Leklit 19 milionë lekë

Portali Gijotina publikoi në datë 27.01.2023 një artikull me temë “Albana Fico në gjurmët e Jotit, i fal Luan Leklit 19 milionë lekë” Drejtoresha e QSUT-së, Albana Fico, po ndjek gjurmët e paraardhësit të saj Enkelejd Joti, i cili tashmë drejton televizionin shtetëror RTSH. Ajo ka nënshkruar një tender në shkelje të ligjit të prokurimeve më datë 24 janar 2023. Bëhet fjalë për tenderin me…

Gijotina.com/ Veliaj i fal 1.6 mld lekë Mehdi Lalës, për të riparuar 4 rrugica

Mehdi Lala i Shpresa.al i është futur më kokë fondeve të bashkive. Rruga e tij për të përfituar sa më shumë para bëhet më e lehtë kur bashkëpunon me Erion Veliajn, pasi edhe ky i fundit përfiton pjesën e tij. Aferat e mëdha bëhen me prokurimet publike. Rasti më i fundit është tenderi me objekt “Rehabilitimi i rrugëve të Bllokut që kufizohet nga rrugët “Fabrika e Qelqit”,…

Gijotina.com/ Kryebashkiaku Subashi, pazare nafte me Renato Salin – I akuzuari për krime merr pa garë tenderin 900 mln lekë

Portali Gijotina publikoi në datë 03.02.2023 një artikull me temë “Subashi, pazare nafte me Renato Salin/ I akuzuari për krime merr pa garë tenderin 900 mln lekë” Kryetari i Bashkisë Fier, Armando Subashi, vazhdon pazaret me persona të botës së krimit. 900 milionë lekë  nga fondet e bashkisë, do shkojnë në duart e biznesmenit të njohur Renato Sali. Bëhet fjalë për dy tenderë, të dy…

27.al/ Çmendet Kryebashkiaku Edison Memolla i Rrogozhinës, 1 mln lekë për 1 metër asfalt

Portali 27.al publikoi në datë 02.02.2023 një artikull me temë “Çmendet Edison Memolla i Rrogozhinës, 1 mln lekë për 1 metër asfalt “ Memolla ka mbyllur me datë 30 janar tenderin me objekt “Sistemim Asfaltim Rruga Sharrdushk (Pjec)- Kryevidh”. Për këtë tender, ai ka vënë në dispozicion fondin me vlerë mbi 130 milionë lekë. Ndërkaq, në dokument tregohet se rruga që do të ndërtohet ka sipërfaqe  1400…

Gijotina.com/ Asfalt për zgjedhjet/ Kryebashkiaku Gledjan Llatja i jep Asllan Hastoçit 145 mln lekë pa garë

Portali Gijotina publikoi në datë 27.01.2023 një artikull me temë “Asfalt për zgjedhjet/ Gledjan Llatja i jep Asllan Hastoçit 145 mln lekë pa garë” Para zgjedhjeve vendore, kreu i Bashkisë Elbasan, Gledjan Llatja, nuk përmbahet duke shpërdoruar buxhetin në tenderë me shkelje. Latja po bashkëpunon me biznesmenë që njihen si aktorë të aferave të prokurimeve. Këtë herë ka nënshkruar kontratën me biznesmenin Asllan Hastoçi. Bëhet…

Gazeta-shqip.com/ Koncesioni me fitim 564 përqind! Rrugët Lekaj-Fier dhe Thumanë-Kashar, miniera floriri dhuratë

Koncesionet e rrugëve janë një nga format më të sigurta të biznesit në republikën e Shqipërisë, ku koncesionari mjafton të gjejë fondet fillestare për investim dhe më pas siguron një kthim prej 564% apo 5 herë më shumë se investimi tregojnë shifrat e analizuara nga Open Data Albania. Për rrugën Milot – Fier u hap garë ndërkombëtare për tre segmente, ndërsa është shpallur fituesi për…

27.al/ Firma që pengoi Censusin/ Veliaj i jep 800 mln për klor dhe laptopë

Portali 27.al publikoi në datë 14.01.2023 një artikull me temë “Firma që pengoi Censusin/ Veliaj i jep 800 mln për klor dhe laptopë” Bashkia Tiranë kërkon të pastrohet me tenderë të pistë. Kryetari Erion Veliaj ka mbyllur ditët e fundit dy tenderë, të cilët kapin vlerë 80 milionë lekë (të reja) dhe janë në kundërshtim me ligjin. Bëhet fjalë për tenderin me objekt “Blerje Hipoklorit Natriumi 13-15%,…

Priza.al/ Kompanitë e Allajbeut “ngrohtë” nëpër offshoret hollandeze, aksionerja Tërshana fiton tendera me gara fiktive

Media publikoi një artikull me temë “Kompanitë e Allajbeut “ngrohtë” nëpër offshoret hollandeze, aksionerja Tërshana fiton tendera me gara fiktive” Në 17 tetor 2015 Ministria e Shëndetësisë shpall fituesin e koncesionarit të Hemodializës, një nga kontratat PPP më të dështuara në vend, e firmosur asokohe nga Ministri Ilir Beqja, i cili sot është nën hetim nga SPAK për aferat e koncesioneve. Fituesi i kontratës koncesionare…

Gazetari.al/ Kompanitë e Allajbeut “ngrohtë” nëpër offshoret hollandeze, aksionerja Tërshana fiton tendera me gara fiktive

“Të gjitha rrugët” të çojnë tek skemat offshore të Hollandës dhe Maltës. Ilda Tërshana, aksionere e kompanisë “MSE” ka përfituar tendera me garë fiktive nga Ministria e Shëndetësisë. Në këtë investigim të kryer nga “Illyridium Media Group” do të investigohet kush fshihet pas skemave offshore, si po kryhet pastrimi i parave duke vjelë para nga buxheti i shtetit nëpërmjet tenderave publikë. Dhe si përfshihen punonjësit…

Startoi “Shkurti Muaji i Angazhimit Civil për EU Integrim” – AIS prezanton Dokumentin mbi Kontrollin e Integritetit të Kontraktorëve Publik, praktikat EU dhe Konteksti Shqiptar

Shkurti Muaji i Angazhimit Civil për Integrimin Evropian, filloi me një event të Organizatës AIS, me titull  Kontrolli i Integritetit të Kontraktorëve Publik, praktikat EU dhe kontraktimi në Kontekstin Shqiptar, ku u prezantua edhe një  Dokument Politikash realizuar në kuadër të Projektit C1-EU-NPA. Në takim mori pjesë edhe shkëlqesia e tij ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Tiranë zoti Reinout Vos. Aranita Brahaj drejtore e…