Gjyqtari gjysmëmilion euro! Artan Zeneli, të ardhura 4 herë më të larta se paga

Vettingu nuk i ka çelur ende seancat publike ndaj anëtarëve të Gjykatës së Larte. Të dhënat e Open Data Albania tregojnë se mesatarisht çdo anëtar i Gjykatës së Lartë ka raportuar të ardhura vjetore katër herë më të larta se paga si gjyqtar, ndërsa pasuria neto e tyre llogaritet të jetë 8.4 milionë dollarë. Ajo që dihet është se trupat e KPK po kryejnë hetim…

Para e pushtet, lekët e vëna nga anëtarët e Gjykatës së Lartë

Open Data Albania ka renditur Gjyqtarët  e Gjykatës së Lartë sipas vlerave për të ardhura të deklaruara për vitin 2015. Gjyqtarët në Republikën e Shqipërisë janë subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik të pasurive dhe konfliktit të interesit. Ata duhet të dorëzojnë në fillim viti një Deklaratë ku bëhen të ditura të ardhura, shtesa apo pakësim të pasurisë për dymbëdhjetë muaj të vitit të fundit. …

I varfri i Gjykatës së Apelit/ Valbon Çekrezi në mjerim drejt Vettingut

Reforma në drejtësi ka hyrë në një fazë të re zbatimi. Vettingu veçse ka dhënë rezultatet e para të pastrimit të drejtësisë. Gjyqtarët dhe prokurorët, që  u janë bindur politikës dhe që u kanë shërbyer grupeve dhe klaneve mafioze, pritet të jenë jashtë dyerve të institucionit të drejtësisë. Kjo është pritshmëria e opinionit publik, i cili është i lodhur nga instalimi i njerëzve të paaftë,…

“Pabukës”, por jeta që bën nxjerr “blof” çunin e Fahriut. Zbardhen faktet si mashtron me pasurinë

Profili “politik” i çunit të Fahriut është i mangët, pa përfshirë deklarimin e pasurisë së tij. I katapultuari i Lulzim Bashës, Klevis Balliu, ka braktisur luksin vetëm në formularin e deklarimit të pasurisë. Në realitet ai shijon luksin duke filluar që nga makinat e shtrenjta dhe deri tek udhëtimet e çmendura dhe të kushtueshme jashtë vendit. Por, çuni i Fahriut, makinat, udhëtimet apo dhuratat nuk…

Konsumi Privat i Ekonomise ne Vitet 2009-2015

Open Data Albania ka analizuar ecurinë e treguesit të konsumit privat në ekonominë shqiptare për periudhën 2009-2015, dhe dinamikën e tij ne tremujorin e parë të vitit 2015. Produkti i brendshëm bruto (PBB) i një ekonomie mund të matet në disa mënyra. Njëra prej tyre është metoda e shpenzimeve. Vlerësimi i PBB-së me metodën e shpenzimeve përfshin lidhjen ndërmjet 4 sektorëve të ekonomisë: Familjeve, Ndërmarrjeve,…

Bashkia Tiranë: miliona euro në tendera të dyshimtë për parkimin nëntokësor në Sheshin Italia

Bashkia Tiranë i ka dhënë 2,5 milionë euro Albstar shpk, kompanisë që po ndërton stadiumin e ri kombëtar, për ndërtimin e parkimit nëntokësor në Sheshin Italia, para stadiumit. I gjithë ndërtimi do të financohet nga buxheti i Bashkisë.   Tenderi është zhvilluar në 18 dhjetor 2017 dhe kontrata është lidhur në 11 janar 2018. Parkimi do të ketë 196 vende të ndara në dy nivele,…

“Vettingu” djeg një tjetër gjyqtare, shkarkohet nga Kushtetuesja Altina Xhoxhaj

Vendimi u mor pasi KPK shqyrtoi për një javë dokumentacionin e paraqitur nga Xhoxhaj për të argumentuar pasurinë e deklaruar. Gjatë shqyrtimit të dosjes së anëtares së Kushtetueses, KPK-ja konstatoi mospërputhje në deklarim të burimin e parave, vendime në konflikt interesi, mbajtjen e një sasie të madhe cash, mungesë të ardhurash për blerjen e një apartamenti 109 m2 në vitin 2005 si dhe probleme me…

I rradhës në sitën e Vetingut, zbardhet pasuria e gjyqtarit të kushtetueses Fatmir Hoxha

Fatmir Hoxha është gjyqtari i rradhës që do të duhet të përballet me Vetingun. Seanca ndaj tij do të zhvillohet në datën 7 Maj, ora 11 në Komisionin e pavarur të kualifikimit. Ndërkohë me një vëzhgim të shpejtë në “Open Data”, zbardhet dhe pasuria e gjyqtarit Hoxha. Ai ka deklaruar një banesë në Shkodër, ndërsa ka dhe një kredi për blerje banese. Nga viti 1993-1996…

Bashkia Tiranë paguan me tendera të dyshimtë Albtelekom, Albtelecom paguan vëllain e Veliajt

Por motoja e vërtetë e kryebashkiakut duket se është “ata që abuzojne dhe vjedhin shumë, duan edhe të argëtohen.” Veliaj ka nisur prej disa ditësh organizimin e një sërë koncertesh në Tiranë, për të festuar 3 vjetorin e ardhjes në krye të Bashkisë Tiranë. Bashkia e tij ka paguar këto tre vjet miliona euro për koncerte dhe argëtime pa asnjë interes publik, ndërkohë që Veliaj…

Investigim/ Veliaj paguan me tendera të dyshimtë Albtelecom, Albtelecom paguan vëllain e Veliajt

“Ëndrra jonë është që të vazhdojmë edhe këtë vit siç kemi bërë këto 3 vjet me shumë punë, por dhe me shumë qejf. Ata që punojnë shumë, duan edhe të argëtohen.” Por motoja e vërtetë e kryebashkiakut duket se është “ata që abuzojne dhe vjedhin shumë, duan edhe të argëtohen.” Veliaj ka nisur prej disa ditësh organizimin e një sërë koncertesh në Tiranë, për të…

AKTUALITET – Çuni i Fahriut mashtron me pasurinë/ Zbardhen faktet

Profili “politik” i çunit të Fahriut është i mangët, pa përfshirë deklarimin e pasurisë së tij. I katapultuari i Lulzim Bashës, Klevis Balliu, ka braktisur  luksin vetëm në formularin e deklarimit të pasurisë. Në realitet ai shijon luksin duke filluar që nga makinat e shtrenjta  dhe deri tek udhëtimet e çmendura dhe të kushtueshme jashtë vendit. Por, çuni i Fahriut, makinat, udhëtimet apo dhuratat nuk…

E rrallë, rival në tender kishte kompaninë tjetër të tij, Rama, edhe 13 milionë të tjera Gjicit

Vetëm pak ditë pasi doli në mbrojtje të Ramës për taksën në Rrugën e Kombit, Safet Gjici është shpërblyer nga Rama me një tjetër tender prej 13 milionë lekësh. Rasti i rrallë është denoncuar nga Departamenti anti-korrupsion në Partinë Demokratike. Në tenderin për ruajtjen godinave të spitalit të Kukësit me dy kompani “security” që rezultojnë të jenë të dyja në pronësi të tij, “Eurogjici-Security” dhe…

Maskarada me tenderat

Ajo që po ndodh me tenderat është një maskaradë. Paratë e taksapaguesve po vidhen hapur dhe ditën për diell dhe askush nuk reagon. Prokuroria e kapur nga Rama ka nisur gjueti shtrigash ndaj protestuesve, por kurrsesi nuk mund të hetojë aferat e Ramës dhe të ortakëve të tij me të cilët ndan paratë që u vjedh shqiptarëve përmes taksave. Kompania e pastrimit e Beliajt bën…

Si fitoi kompania e nipit të deputetit të PS-së, 13 miliardë lekë tendera

JUXHIN MUSTAFARAJ/ Kompania e nipit të deputetit të Partisë Socialiste, Sadri Abazi, ka fituar 13.4 miliardë lekë ose 12.8 milionë dollarë vetëm gjatë viteve 2016-2017 nga tenderat e 7 bashkive. Kompania quhet “AlkoImpex General Construcion SHPK” dhe sipas të dhënave të “Open Data Albania” ka garuar në 19 procedura tenderimi dhe ka arritur të fitojë 17 tendera. “Alko Impex” ka si administrator Arbër Abazin, nipin…

Deputeti socialist, milioner me paratë e taksapaguesve. Dalin tenderat e tjerë për kompaninë e tij

ALKO-IMPEX, kompania në pronësi të nipit të deputetit të Sadri Abazit, rezulton se ka dalë fituese në 17 nga 19 tenderët ku ka garuar. Në një statistikë të botuar sot nga Open Data rezulton se shtatë institucione i kanë besuar shërbimet e tyre kësaj kompanie, e cila ka përfituar 13 milionë USD. Konkretisht Bashkia e Tiranës dhe Librazhdit kanë numrin më të madh të tenderëve…