Investigim Top Story Publikon: Sa u kushton Taksapaguesve Shqiptarë Fatura e Arbitrazhit. Open Data Albania Zbardh Detaje

Një Investigim që rendit Veprime dhe Mosveprime të Shtetarëve të Lartë e që Favorizojnë Biznese të caktuara në Abitrazhe. Si fluturojnë miliona Euro te Shqiptarëve drejt “xhepave” për shkak të kontratave dhe vendimeve korruptive. A bëhen keto me dashje !#OpenDataAlbania bashkëpunoi me gazetaren Sabina Veizaj programi Top Story për listimin e detyrimeve në arbitrazh dhe evidentimin e modelit korruptiv që po karakterizon këto procese. “Kostot nuk…

Dosja.al raporton mbi procedura prokurimi dhe kompani fituese në tendera bashkia Tiranë

Portali Dosja.al ka zbardhur fakte interesante në lidhje me një procedure prokurimi të Bashkise Tiranë gati 54 milionë lekë të vjetra për të ekspozuar produkte të lokaleve të Tiranës në sheshin “Skënderbej”. Në tender ka marrë pjesë vetëm një kompani, përkatësisht “Piano-Bisha” shpk. Në fushëveprimin e saj kompania numëron shitjen e bizhurterive; të pajisjeve elektro-shtëpiake; hidrosanitare; po ashtu edhe të matieraleve të tjera. Por nuk ka…

Zëri i Amerikës përgatit një kronikë speciale mbi Korrupsionin në Prokurime Publike Shqipëri

Korrupsioni në Shqipëri në fushën e Prokurimeve Publike i ka sjellë buxhetit të shtetit mbi 120 milion dollarë dëm financiar gjatë dekadës së fundit – me këtë gjetje e fillon analizën mbi Sektorin Prokurime në vend Zëri i Amerikës dhe gazetarja Mimoza Picari. Gjetjet e Zëri i Amerikës mbështeten në raporte zyrtare të Kontrollit të Lartë të Shtetit dhe Ministrisë së Financave Njësia e Auditimit.…

TopChannel / Vetting edhe për Tenderat. Ekspertët: Abuzimet më të Mëdha kur anashkalohet Ligji

Media Kombëtare Top Channel ka çelur një nga edicionet e muajit Korrik 2021 me titullin : Vetting për Tenderët Publik. Korrupsioni në Tendera dhe Prokurime ka qenë një aspekt tepër delikat i debatit Politik dhe Publik pak javë para fillimit të Mandatit të III Qeverisës të forcës politike Partia Socialiste me kryetar Edi Ramen. Linku per Videon e intervistes eshte: https://www.youtube.com/watch?v=dJzce6_V1oE

Open Data Albania cituar ne media java e pare Shtator

Top Channel: Shqipëria më pak burra. Për çdo 100 meshkuj të lindur humbën jetën 107 burra Linku i intervistës: Hapur.AL publikon: Shqiptarët po Pakësohen për çdo 100 lindje meshkujsh në 2020 u shënuan 7 vdekje më shumë Linku u artikullit: https://www.hapur.al/2021/09/02/shqiptaret-po-pakesohen-per-cdo-100-meshkuj-te-lindur-humbin-jeten-107-burra/ Faxweb publikon: Shqiperia në krizë demografike tkurrje e popullsisë për 100 lindje të reja janë shënuar 107 vdekje raporti vjen duke u përkeqësuar Linku…

Media Muaji Korrik – Gusht 2021

Telegraf publikon: Hetim “Sulltanëve” të 200 koncesioneve në Shqipëri Linku i artikullit: https://telegraf.al/ekonomi/hetim-sulltanve-te-200-koncesioneve-ne-shqiperi/ Zeri i Amerikës : Tiranë: Koncensionet dhe PPP-të krijuan 11.4 për qind detyrime të mbartura për buxhetin në raport me GDP-në Linku i artikullit: https://www.zeriamerikes.com/a/5967016.html Faktor.al publikon: Aranita Brahaj: Mashtrimi 4 milionë euro, prokuroria, QKB-ja e SHISH-i Linku i artikullit: https://www.faktor.al/2021/07/24/aranita-brahaj-mashtrimi-4-milione-euro-prokuroria-qkb-ja-e-shish-i/ Telegraf.al : Shqipëria humbet gjyqet në arbitrazh, qytetarët do paguajnë 445…

Media Muaji Korrik 2021

Hashtag publikon: Kompania që po hetohet nga SPAK për kanalin vaditës në Lushnje fituese e 33 tenderëve ne 20 bashki Linku i artikullit: https://hashtag.al/index.php/2021/07/09/kompania-qe-po-hetohet-nga-spak-per-kanalin-vadites-ne-lushnje-fituese-e-e33-tenderave-ne-20-bashki/ EXIT.al Mbi 100 milion euro kontrata politike për kompanitë nën hetim nga SPAK Linku i artikullit : https://exit.al/mbi-100-milione-euro-kontrata-politike-per-kompanite-nen-hetimin-e-spak-per-uniformat/ Euronews: Hetimi i SPAK për Uniformat e Policisë kompania që fiton tendera që prej vitit 2010 Linku i artikullit : https://euronews.al/al/vendi/aktualitet/2021/07/10/hetimi-i-spak-per-uniformat-e-policise-kompania-fiton-tendere-qe-prej-vitit-2010/ Të pa…

Impakt në media Muaji Qershor

Gjatë muajit qershor media ka publikuar artikuj të ndryshëm duke përdorur të dhëna të databazave transparente të krijuara dhe mirëstrukturuara nga ODA. Disa prej tyre si vijon: AZ Portal Informativ, Publikon: Kallëzim në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Open Data Albania sjell fakte si u shpërndanë paratë pa hesap gjatë fushatës Linku i artikullit : https://azlajme.com/slide/foto-kallezimi-ne-kqz-open-data-sjell-faktet-si-u-shperndare-parate-pa-hesap-nga-qeveria-gjate-fushates/ Telegraf Publikon: Kallëzim në KQZ, Pushteti përdor asetet publike për…

Kryeministri Rama: Bashkitë të mos abuzojnë me tenderat. Open Data: Qeveria ka më shumë shkelje në tender se bashkitë

Edicioni Informativ i Zërit të Amerikës transmetoi të premten data 9 qershor një kronikë mbi Qëndrimin e Qeverisë shqiptare mbi Korrupsionin ne Tendera Publik. Pas disa arrestimeve të funksionarëve të lartë, Kryeministri Rama në një takim me kryebashkiak vlerësoi problematik për korrupsion, performancën në tendera te Qeverive Lokale Bashki. Zëri i Amerikës kërkoi një koment nga drejtuesja e Open Data Albania. Qe prej vitit 2015…

Bold News: Pronari i kamionit me kokainë/ Bledar Habili në skandalin “Spilleja” me Elvis Roshin e Gent Dajën

Portali Investigativ BoldNews ka zbardhur fakte interesantë të lidhjeve me pushtetin për Kompani të cilat janë bërë subjekte të hetimit ndërkombëtar. Konkretisht në datën 15 Maj 2021, Bold Shkruan Pronari i Kamionit me Kokainë Bledar Habili në skandalin Spilleja me Kryebashkiakun Roshi dhe Gent Dajën. Në shkrim listohen kompanitë ku personi nën hetim ndërkombëtar ka zotërim, mes tyre edhe kompani të përfolura në skandale kontraktore…

News Bomb publikon: 1 Miliard Euro Koncesione për 4 vite, cilat janë projektet dhe kompanitë, nga Gjoka tek Bardhi Konstruksion dhe Bushtrica Hydropower

News Bomb ka publikuar në datën 10 Qershor 2021, një Artikull me titull 1 Miliard Euro Koncesione për 4 vite, cilat janë projektet dhe kompanitë, nga Gjoka tek Bardhi Konstruksion dhe Bushtrica Hydropower. Ky artikull ilustron kosto koncesionare sipas kompanive duke përdorur Pasaporta më informacion të krijuara në Portalin Open Corporates Albania, Kategoria Kontraktor Publik. Ky artikull informon publikun mbi kontraktorët e mëdhenj duke i…

AZLajme publikon: Kush është Anton Gjini që njihet si “El Chapo” shqiptar, pastroi paratë në Shqipëri nën hundën e SPAK

AZLajme është portali i ri mediatik në datën 14 prill ku portal publikoi artikullin me titull: Kush është Anton Gjini që Njihet si ELChapo Shqiptar dhe pastron Paratë në Shqipëri nën Hundën e SPAK. Artikulli ka cituar dhe dhënë me imazhe të të plotë informacionin e Pasaportës së kompanisë Alesio 14 me pronar Anton Gjinaj dhe me tendera të fituar me disa nga bashkitë kryesore…

Bold News publikon: U arrestua për drogë, Anton Gjinaj i “Alesio 2014” ka marrë 1 mld lekë tendera publikë

Portali për gazetari Investigative Bold News ka shkruar në datën 14 prill 2021 artikullin me titull u arrestua për drogë Anton Gjinaj i Alesio 2014 ka marrë 1 miliard lekë Tendera Publik. Duke e konsideruar një lajm të rëndësishëm sa i takon integritetit të kontraktorit publik në kontrata me palë shtetin (bashkitë), redaksia e Bold News ka realizuar edhe një video mbi informacionin në fjalë.…

EXIT.AL publikon: Kompanitë e Ndërtimit Klientët më të Paguar të Shtetit për Vitin 2020

Portali EXIT.AL në datën 26 Janar 2021 ka Publikuar artikullin me titull Kompanitë e Ndërtimit Klientët më të Paguar të Shtetit për Vitin  2020. Artikulli liston disa kompani që kanë fituar tendera buxhetor duke evidentuar që një grup prej tyre ka një numër të madh kontratash. Duke përshkruar secilën kompani dhe volumin apo historikun e kontratave të saj, Artikulli përdor Pasaporta të Shoqërive të Biznesit…

EXIT.AL publikon: 622 Milion Euro pagesa për Koncesionet deri në 2023

Portali EXIT.AL në datën 5 Qershor Publikoi Artikullin me Titull: 622 Milion Euro pagesa për Koncesionet deri në 2023. Artikulli bazohet tek informacioni i prezantuar nga organizata jonë mbi vlera të parashikuara për buxhetim nga Financat Publike për disa biznese koncesionare. Në artikull janë prezantuar me hiper link Pasaporta të disa Kompanive të krijuara si pjesë e aktivitetit të Projektit të AIS me Leviz Albania.…