Nga kamarier, në luks të shfrenuar: Ku i gjeti paratë Lulzim Basha?

Politikanët shqiptarë nuk ia dinë limitet pasurisë. Çdo  ditë shumë prej tyre, të veshur me kostumin e politikanit, flasin për varfëri, flasin për një fenomen që nuk e kanë prekur kurrë. Një ndër ta është edhe shefi i Opozitës shqiptare Lulzim Basha, i cili nga kamarier në Rinas dhe përkthyes në Kosovë, është katapultuar në një politikan me pasuri përrallore. Me vilë në Hollandë, me…

PASURIA/ “Peshkaqeni” Beqja, depozita pa fund, 10 llogari bankare dhe një super shtëpi në mes të Tiranës

Ilir Beqjes iu tha “suksese në jetë!” pa shumë zhurmë nga kryeministri Rama pas lumit të akuzave në lidhje me koncensionet miliardëshe të bëra prej tij gjatë mandatit të parë qeverisës. Sa herë që në në Shqipëri flitet për “peshqit e mëdhenj”, emri i tij qarkullon dendshëm në rrjetet sociale si “peshkaqeni”. Beqja hyri në politikë fillimisht si këshilltar i PS-së duke shitur kundrejt 18.3…

SUPERSKANDALET e ish-ministrit/ Pasuria “koncensionare” e Ilir Beqajt, i mbyll gojën Prokurorisë

Ilir Beqaj, ish-ministri i Shëndetësisë apo i ashtuquajturi ministri  megaskandaleve të korrupsionit në Qeverinë “Rama 1”, ka një pasuri miliona euro. Në karrierën e tij si ministër, Beqaj mbahet mend si ministri i hetuar për koncensione të dyshimta, që kapnin vlerën e dhjetëra milionë eurove. Por, ish kryeprokurori Adriatik Llalla para se të largohej u kujdes që të mbyllte përfundimisht dosjen e koncesioneve, duke pushuar…

Kreu i Krimeve të Rënda në “sitën” e Vetingut/ Zbardhet pasuria e Sandër Simon

Të gjithë zyrtarët e sistemit të drejtësisë i janë nënshtruar një kontrolli rigoroz  në tre aspekte. Në kuadër të procesit të Vettingut, gjyqtarëve dhe prokurorëve u janë verifikuar kontrolli i llogarive bankare, të ardhurat e çdo familjari dhe deri tek pasuritë e paluajtshme. Në lëvizje është vënë edhe  Drejtoria e Pastrimit të Parave, e cila ka ushtruar kontrolle brenda dhe jashtë vendit për çdo transfertë…

Dëmi Ekonomik në Fondin e Sigurimit të Detyruar të Kujdesit Shëndetësor sipas auditimit të Kontrollit të Lartë të Shtetit për 2016

  Open Data Albania po publikon të dhëna në lidhje me dëmin ekonomi të përllogaritur nga auditimi i Kontrollit të Lartë të Shtetit KLSH për institucioni Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor DFDLSH. Auditimi është mbajtur në periudhën janar-dhjetor 2016, sipas të cilit periudha nën auditim përfshin vitin e plotë 2016. KLSh bën auditime jo në mënyrë periodike. Çdo institucion në momentin që…

Oligarku që gllabëroi 32 miliardë lekë në 5 vjet nga paratë e taksapaguesve dhe është pro taksës në Rrugën e Kombit

Ky në foto është Safet Gjici. Tipiku i një oligarku të majmur në 5 vite me një pasuri përrallore prej 32 miliardë lekësh. Të gjitha paratë të përfituara nga tenderat publikë të qeverisë dhe pushtetit. Janë paratë e taksapaguesve që e kanë bërë ish-mundësin miliarder. “Oligarkun 5-vjeçar e bren shumë shqetësimi mbi fatin e burimit që e ka majmur me 32 miliard lekë (30 milion…

13 MLN DOLLARË… KOMPANIA E NIPIT TË DEPUTETIT TË PS BËN ‘NAMIN’ ME TENDERA, 17 HERË FITUESE

Kompania në pronësi të deputetit të PS Sadri Abazi duket se është me shumë ‘fat’. Sipas një bilanci të bërë transparent edhe përmes tabelës në foto të Open Data Albania, nga 19 tendera ku ka garuar, 17 i ka fituar. Bëhet fjalë për kompaninë ALKO-IMPEX Construction që rezulton në emër të Arbër Abazit, nipit të Sadri Abazit. Kompania e nipit të deputetit socialist nuk ka…

SHIFRAT/ Kompania e nipit të Sadri Abazit merr 17 tenderë nga PS dhe PD. Vlera 13 milionë USD

ALKO-IMPEX, kompania në pronësi të nipit të deputetit të Sadri Abazit, rezulton se ka dalë fituese në 17 nga 19 tenderët ku ka garuar. Në një statistikë të botuar sot nga Open Data  rezulton se shtatë institucione i kanë besuar shërbimet e tyre kësaj kompanie, e cila ka përfituar 13 milionë USD. Ajo që bie në sy është fakti se institucionet nuk janë vetëm me drejtues…

Skandali vazhdon!! Zbulohen tenderat qe merr nipi i Sadri Abazit…

ALKO-IMPEX, kompania në pronësi të nipit të deputetit të Sadri Abazit, rezulton se ka dalë fituese në 17 nga 19 tenderët ku ka garuar. Në një statistikë të botuar sot nga Open Data rezulton se shtatë institucione i kanë besuar shërbimet e tyre kësaj kompanie, e cila ka përfituar 13 milionë USD. Ajo që bie në sy është fakti se institucionet nuk janë vetëm me…

SHIFRAT/ Kompania e nipit të Sadri Abazit merr 17 tenderë nga PS dhe PD. Vlera 13 milionë USD

ALKO-IMPEX, kompania në pronësi të nipit të deputetit të Sadri Abazit, rezulton se ka dalë fituese në 17 nga 19 tenderët ku ka garuar. Në një statistikë të botuar sot nga Open Data rezulton se shtatë institucione i kanë besuar shërbimet e tyre kësaj kompanie, e cila ka përfituar 13 milionë USD. Ajo që bie në sy është fakti se institucionet nuk janë vetëm me…

13 milionë dollar, kompania e nipit të Sadri Abazit merr 17 tendera (FOTO LAJM)

ALKO-IMPEX, kompania në pronësi të nipit të deputetit të Sadri Abazit, rezulton se ka dalë fituese në 17 nga 19 tenderët ku ka garuar. Kjo statistikë e publikuar nga “Open Data” shoqëruar edhe me tabelën të cilën mund t’a shihni në galerinë e bashkëngjitur lajmit. Në bazë të statistikave rezulton se shtatë institucione i kanë besuar shërbimet e tyre kësaj kompanie, e cila ka përfituar…

Thellohet skandali, zbulohen dhjetra tendera të fituara nga kompania e nipit të Sadri Abazit

ALKO-IMPEX, kompania në pronësi të nipit të deputetit të Sadri Abazit, rezulton se ka dalë fituese në 17 nga 19 tenderët ku ka garuar. Në një statistikë të botuar sot nga Open Data rezulton se shtatë institucione i kanë besuar shërbimet e tyre kësaj kompanie, e cila ka përfituar 13 milionë USD. Ajo që bie në sy është fakti se institucionet nuk janë vetëm me…

Thellohet skandali ndërmjet Bashkisë Tiranë dhe kompanisë Alko Impex

Bashkia e Tiranë dhe të gjitha bashkitë e tjera të cilat kanë kontrata të lidhura me kompaninë Alko Impex duhet t’i ndërpresin ato, të bëjë verifikimet dhe të nisin procedim penal ndaj kompanisë. Kompania Alko Impex e Arbër Abazi, nipi i deputetit socialist Sadri Abazi, u skalifikua për 1 deri në 3 vjet nga procedurat e prokurimit publik për dorëzim të dokumenteve me përmbajtje të…

AKTUALITET Ish-ministri i megaskandaleve/ Pasuria “koncensionare” e Ilir Beqajt, hesht Prokurorinë

Ilir Beqaj, ish-ministri i Shëndetësisë apo i ashtuquajturi ministri  megaskandaleve të korrupsionit në Qeverinë “Rama 1”, ka një pasuri miliona euro. Në karrierën e tij si ministër, Beqaj mbahet mend si ministri i hetuar për koncensione të dyshimta, që kapnin vlerën e dhjetëra milionë eurove. Por, ish kryeprokurori Adriatik Llalla para se të largohej u kujdes që të mbyllte përfundimisht dosjen e koncesioneve, duke pushuar…

Pasuri marramendëse/ Meta dhe Kryemadhi “të zhytur” në luks

Pasuria  kreut të shtetit, Ilir Meta, të paktën ajo e deklaruar në ILDKPKI  arrin një vlerë prej miliona eurosh. Meta dhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi, ndonëse nuk kanë asnjë biznes, gjithnjë sipas asaj që kanë deklaruar, rezultojnë milionerë. Por ajo çfarë vërehet në deklarimin e pasurisë së tyre, sipas të dhënave të marra nga Open Spending Albania, çifti Meta ndër vite kanë deklaruar të…