BoldNews.al/ Raporti i DASH për Shqipërinë, Brahaj: Korrupsioni në të gjitha nivelet qeverisëse

Drejtoresha e ‘Open Data’, Aranita Brahaj, ka komentuar në emisionin ‘Task Force’ në Syri Tv raportin e DASH i cili theksonte se korrupsioni në Shqipëri është i shtrirë në të gjitha nivelet qeverisëse. Brahaj tha se frazat janë përdorur me kujdes në raport ndërsa shtoi se DASH e thotë qartë që s’ka ndarje për korrupsionin, por ai është në të gjitha institucionet. Shiko artikullin e…

Hashtag.al/ Edhe pse në sekuestro, inceneratorit të Fierit i alokohet i gjithë fondi vjetor 3,1 mln euro deri në gusht

Të dhëna më të detajuara për pagesat nga “Open Data Albania”, tregojnë se inceneratori i Fierit ka marrë tre pagesat e fundit në një ditë me datë 1 gusht. Me 1 gusht janë paguar rreth 190 milionë lekë me tre fatura me vlerë 62,7 milionë lekë secila. Për të gjithë vitin 2022 inceneratori i Fierit mori 6 pagesa me vlera të njëjta 62.7 milionë lekë…

Hashtag.al/ Themeluesja e Open Data: Si do i censurojë Rama portalet, argumentet kundër projektligjit

Qeveria ka miratuar dhe pritet të kalojë në parlament një projekligj që synon kontrollin e mediave online. Nuk dihet ende se si është ndërtuar ky ligj e çfarë përmban duke qenë se nuk është konsultuar me grupet e interesit dhe vendimi i qeverisë nuk ka qenë i hapur për përfaqësuesit e mediave online. Sipas Aranita Brahajt, shefe e Open Data Albania, ky projektligj, përmban nëë…

ScanTv.al/ ODA: 140 milionë euro për 4 kontrata, e panjohur vlera për inceneratorët e Fierit dhe Elbasanit

6 nga 13 kontrata koncesionare me mbështetje financiare nga Buxheti i Shtetit, rezultojnë të jenë financuar me shuma të konsiderueshme nga sektori bankar”. Të dhënat raportohen nga Open Data Albania, që thekson se vlera e kredisë për 4 prej kompanive mbajtëse të koncesioneve arrin në 16.8 miliardë Lekë apo rreth 140 milionë Euro. Ndërkohë që, për 2 dy prej kontratave koncesionare, nuk ka informacion në…

AlbanianPost.com/ 350 milionë lekë të alokuara për partitë politike për vitin 2022

Fondi total për Partitë Politike për vitin 2022 është afro 350 milionë lekë. Ky është përfundim i nxjerrë nga “Open Data”, e cila ka zbardhur fondet që partitë politike kanë përfituar nga buxheti 2022 si Fond Vjetor në Formën e Ndihmës Financiare Vjetore. Për sa i përket shpërndarjes ajo bëhet në bazë të performancës së partisë në zgjedhje ku vlerësimi kryesor është sipas numrit të…

AlbanianPost.com/ Investimet e Huaja Direkte kapën vlerën e 9 miliardë eurove në Shqipëri

Në vitin 2021, Investimet e Huaja Direkte kapën vlerën e 9.53 miliardë eurove në Shqipëri. Rritja vjetore ishte 12.5 për qind më shumë stok se viti 2020. Këto janë të dhënat e fundit që zbulon Open Data Albania, duke iu referuar shifrave zyrtare të Bankës së Shqipërisë. Stokun më të lartë në Shqipëri vijojnë ta mbajnë Zvicra, Holanda, Kanadaja, Italia dhe Turqia. Renditja e vendeve…

Syri.net/ KESH i jep tender pa garë Salillarit, 2.5 mln euro për anijet e energjisë

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare ka shpallur fituesin e tenderit për ndërtimin e infrastrukturës së aksesimit për operim të gjeneratorëve të energjisë në portin e peshkimit Vlorë.  Kompania Salillari është shpallur fituese e tenderit të hapur nga KESH me vlerë 257 milionë lekë, ose rreth 2.5 milionë euro. Kjo kompani duhet të ndërtojë infrastrukturën e nevojshme, që energjia e prodhuar nga anijet të shpërndahet në sistemin kombëtar…

Dosja.al/ Vendimi i ERE-s, 72 mijë familje do të preken në dimër nga shtrenjtimi i energjisë

Në muajin dhjetor 71 278 familje Shqiptare harxhojnë më shumë se 800 kilovat orë (energji elektrike) në muaj dimri. Një në dhjetë familje e shkel pragun prej 800 kv dhe për pasojë preket nga rritja e çmimit dhe e tarifës për konsum të energjisë elektrike. Ky është vlerësim i bërë nga Open Data Albania. Në vend janë rreth 829 857 Abonent Familjarë. Në muaj të ndryshëm konsumi…

Zoom.al/ Open Data zbulon gënjeshtrën e Ramës për familjet që preken nga rritja e çmimit të energjisë

Janë 1 milionë e 90 mijë familje që konsumojnë deri në 800 kw/h dhe 40 mijë familje që konsumojnë mbi 800 kw/h. Dhe në periudhën e pikut kur është shumë nxehtë, ose kur është shumë ftohtë, ky 40 mijë shkon në afro 60 mijë, 58 mijë e diçka. Tani vendoseni në shkallë 60 mijë me 1 milionë e 90 mijë. Dhe del besoj rezultati”, deklaroi…

BalkansNews.net/ Veliaj jep 180 mln lekë për makina/ Çdo javë nga një tender dhuratë për oligarkun Behar Çukaj

Nuk e dimë se çfarë e lidh kaq shumë Lali Erin me oligarkun Behar Çukaj, por duket qartë se kryebashkiaku thyen dhe ligjin për të pasuruar biznesmenin. 180 milionë është vlera që ka përfituar Çukaj këtë javë nga Erion Veliaj. Në fakt, çdo javë ai fiton një kontratë falë abuzimeve. Së fundi, bëhet fjalë për tenderin me objekt “Blerje mjete transporti” për  Drejtorinë e Përgjithshme…

Faktor.al/ “Puthja Magjike” – Salillari merr 2.6 miliard lek pa garë nga KESH

Salillari ka qenë e vetmja kompani konkurruese në këtë tender, ku fondi limit ka qenë 280 milionë lek. Oferta e dhënë nga Salillari është mbi 90 për qind e fondit limit. Tenderi me procedurë të shkurtar nga KESH është hapur më 29 gusht. Afati për dorëzimin e ofertave ka qenë deri më 14 shtator dhe po më 14 shtator është shpallur fitues, Pëllumb Salillari si…

SarandaWeb.net/ Ujësjellësi tender 90 milionë lekë me “Flamur të Kuq” për blerje matësi. Fituesi me ofertë 99.5%

Ujësjellës Kanalizime Sarandë ka zhvilluar një tender për blerje “Mates kryesore elektronik te ujit dhe mirembajtje e sistemit te leximit ne distance SCADA” në vlerën e 8,989,320 lekë të reja. Në këtë tender ka garuar vetëm kompania “Ligus” shpk me ofertë prej 8,939,868 lekë të reja ose 99.5 % të vlerës. Nga ana e OpenProcurement, ky tender është vlerësuar me Flamur të Kuq. Vlerësimi me Flamur të Kuq” sipas OpenProcurement është…

Panorama.com.al/ Amnistia fiskale, Dhoma Amerikane i përgjigjet sulmeve të Ramës: Thellon konkurrencën e pandershme, nuk përjashton të inkriminuarit

Publikim nga Panorama.com.al Presidenti i AmCham, Enio Jaço, ndërsa renditi risqet që nisma paraqet, u kujdes që të bëjë të qartë se ky nuk është qëndrimi i një individi të vetëm, por i institucionit me strukturat përkatëse. Veç mungesës së sigurisë për të mos i hapur rrugë legalizimit të parave që vijnë nga bota e krimit dhe trafikut, shqetësim për Dhomën Amerikane të Tregtisë është…

ZeriAmerikes.com/ Instituti Shqiptar i Shkencave: Qeveria të heqë dorë nga Amnistia Fiskale dhe Penale

Publikim nga Zëri i Amerikës Në Tiranë, Instituti Shqiptar i Shkencave i kërkoi sot qeverisë që të tërheqë projekt-ligjin për amnistinë fiskale dhe penale, sepse, sipas studimeve të tij, vendi nuk është gati për një amnisti të dyfishtë të këtij lloji. Ekspertët e ekonomisë pohojnë se projekt-ligji për amnistinë nuk ndalon qartë pastrimin e parave nga bota kriminale, si dhe u jep mundësinë shtetasve të…